Biežāk uzdotie jautājumi:

Majacraft komanda savā mājas lapā ir apkopojusi visbiežāk uzdotos jautājumus ar vērpšanu un vērpjamā ratiņa darbību. Centīšos pēc iespējas precīzāk iztulkot atbildes uz šiem jautājumiem latviešu valodā. Pievienošu arī savus komentārus. Oriģinālais teksts angļu valodā atrodams šeit - https://www.majacraft.co.nz/?page_id=69

 1. Kas ir nepieciešams, lai sāktu vērpt?

Vienkāršiem vārdiem sakot, vērpšana ir šķiedras sagriešana kopā. Šo procesu var veikt izmantojot, piemēram, vārpstiņu vai daudz sarežģītāku rīku – vērpjamo ratiņu. Man personīgi daudz labāk patīk vērpt ar vērpjamo ratiņu. Arī Majacraft komanda dod priekšroku vērpjamajam ratiņam. Ir cilvēki, kuri dod priekšroku vārpstiņai, jo tā ir neliela izmēra salīdzinājumā ar vērpjamo ratiņu, līdz ar to vieglāk pārnēsājama. Vārpstiņa ir daudz lētāka, jo tā ir vienkāršas konstrukcijas. Ar vērpjamo ratiņu vērpšanas process ir daudz ātrāks. Tas izmaksās dārgāk kā vārpstiņa. Ir vairākas vērpšanas tehnikas, kuras ar vārpstiņu nav iespējams vai ir ļoti sarežģīti veikt. Es uzskatu, ka vārpstiņa ir labs veids, kā uzsākt vērpt. Kad vērpšanas pamati būs apgūti un būs vēlme turpināt, būs vieglāk izvēlēties vērpjamo ratiņu 🙂

Turku vārpstiņa

Vērpjamie ratiņi

Cenas pieejamas sadaļā Majacraft produkti

Ja esi izvēlējusies/ies sākt ar vārpstiņu, tad papildus vārpstiņai Tev nepieciešama tikai vērpšanai sagatavota vilna un vari sākt vērpt.

Ja esi izvēlējusies/ies sākt ar vērpjamo ratiņu, tad ir vairākas lietas, par kurām Tev jāpadomā:

 • Iegādājoties vērpjamo ratiņu, būs nepieciešamas vismaz 3 spoles (Bobbins). Uz 2 spolēm vērpsi pavedienu, uz trešās spoles tiks savērpti kopā 2 pavedieni, no kuriem izveidosies stabils pavediens – dzija gatava lietošanai. It kā var iztikt arī ar vienu spoli, bet vēlāk tik un tā gribēsi iegādāties vismaz 3 spoles. 🙂
 • Tev jāapdomā, kāda veida pavedienu vērpsi (tievu, resnu, vienmērīgu, nevienmērīgu), un jāizvēlas atbilstošie spārni (Flyer). Spārniem ir dažāda veida un izmēra caurums (Orifice), pa kuru pavediens ieiet iekšā un uztinas uz spoles.
 • Atkarībā no tā, kādu vilnu vērpsi, jāizdomā, kādi ātrumi Tev būs nepieciešami. Detaļa, kas nosaka, ar kādu ātrumu griezīsies ratiņš, ir skriemelis (Whorl).

Papildus ierīces:

 • Lazy kate – ierīce, uz kuras tiek izvietotas spoles, lai 2 vai 3 pavedienus savērptu kopā.
 • Pavedienu savienošanas komplekts (Plying kit) – spārni un liela spole, uz kuras var uztīt vairāk gatavās dzijas.
 • Ķemme (Combs) – ierīce, ar ko izķemmēt izkārstu vilnu, lai vieglāk to vērpt. Ar ķemmēm iespējams arī apvienot vairākas krāsas vilnu un izķemmēt tikai garāko vilnu.
 • Niddy Noddy, Skeiner – ierīce, uz kuras uztin dziju pirms dzijas mazgāšanas.
 1. Vērpjamais ratiņš ar vienu vai divām paminām?

Majacraft izgatavo vērpjamos ratiņus tikai ar 2 paminām, jo uzskata, ka ratiņš ar 2 paminām ir labāks kā ratiņš ar 1 paminu. Tam ir iemesls, kuru var pamatot ar matemātiskiem aprēķiniem.

Pieņemsim, ka, lai vērpjamais ratiņš grieztos konstantā ātrumā, katram pilnam apgriezienam jāpielieto 10N liels spēks. Ja mums ir vērpjamais ratiņš ar 1 paminu, tad mēs ar vienu kāju uz vienu paminu pielietojam 10N lielu spēku, tad gaidām pilnu ratiņa apgriezienu, atkal pielietojam 10N spēku utt.

Ja ratiņam ir 2 paminas, tad mēs ar vienu kāju uz vienas paminas pielietojam 5N spēku un pēc pusapgrieziena ar otru kāju uz otras paminas pielietojam 5N spēku, lai pabeigtu ratiņa pilnu apgriezienu utt.

No šī piemēra varam secināt sekojošo:

 • Ja ratiņam ir 2 paminas, uz vienas kājas mums jāpieliek 2 reizes mazāks spēks. Šādā veidā ratiņa griešanai nepieciešamais spēks vienlīdzīgi tiek izdalīts uz abām kājām.
 • Ja ratiņa griešanai tiek izmantotas abas kājas, tas griežas vienmērīgāk.
 • Iespējams sākuma grūti to pamanīt, bet arī pats vērpšanas process kļūst vienmērīgāks. Piemēram, ratiņam ar vienu paminu, piespiežot paminu, iegriež ratiņu un gaida ratiņa pilnu apgriezienu, lai apgrieziena beigās atkal pieliktu pilnam apgriezienam nepieciešamo spēku. Viena apgrieziena laikā ratiņa ātrums samazinās – sākumā tas ir lielāks, beigās mazāks. Tāpēc vērpšanas process nav vienmērīgs. Ja ratiņam ir 2 paminas, tad jauns spēks ratiņa griešanai tiek pielikts katrā pusapgriezienā un vērpšanas process ir vienmērīgāks.
 1. Ko nozīmē vērpjamā ratiņa dažādie ātrumi?

Majacraft vērpjamajiem ratiņiem ir dažādi ātrumi. Piemēram, ātrums 1:4 nozīmē, ka, ja ratiņa rats veic vienu apgriezienu (divu paminu ratiņiem katra pamina mīta vienu reizi), spārni veic 4 apgriezienus. Spārni ir tieši tā vērpšanas ratiņa daļa, kas savērpj vilnu pavedienā. Līdzīgi ātrums 1:16 nozīmē, ka viens rata apgrieziens spārnus pagriezīs 16 reizes. Ja pavediens tiks vērpts ar ātrumu 1:4, tad tas būs vieglāk savērpts, mīkstāks. Ja pavediens tiks vērpts ar ātrumu 1:16, tad tas būs stingrāks, valkāsies ilgāk.

Stingrāku pavedienu var vērpt arī ar mazu ātrumu, piemēram 1:4, bet tad būs ātrāk jāstrādā ar kājām – ātrāk jāmin uz paminām. Izmantojot dažādus ātrumus, iespējams vērpt dažāda veida pavedienus, paminas minot viena ritmā.

 1. Vai nepieciešams iegādāties visus Majacraft piedāvājumā esošos spārnus?

Majacraft ražo vairāku spārnu veidus. Lai vērptu, nav nepieciešams iegādāties visus spārnus. Dažādie spārni atvieglos darbu ar dažām vērpšanas tehnikām.