Suņu vilnas dzija tiek iegūta, savērpjot suņa pavilnu. Pavilnu iegūst suni izķemmējot.

Video, kā vērpj suņu vilnu - šeit.

Suņu vilnas vērpšanas nav nekas jauns. Agrāk suņu vilnu izmantoja segu darināšanā. Mūsdienās no tās darina zeķes, cimdus, cepures, šalles, džemperus, čības u.c. izstrādājumus. Suņu vilna ir līdz pat par 80% siltāka nekā aitas vilna. Tā labāk atgrūž mitrumu.

Suņu vilnas šķiedra atšķirībā no aitas vilnas nav elastīga. Dzija ir mīksta un pūkaina. Jo dzija tiek izgatavota no īsākas suņu pavilnas, jo gala izstrādājums vairāk “met spalvu”. Tāpēc katrai vilnai jāatrod piemērotākā izstrādājuma veidošanas tehnika.

Vienam sunim no dažādām ķermeņa daļām izķemmētā vilna pēc mīkstuma un garuma var atšķirties. Pat vienas šķirnes suņiem pavilna var atšķirties. Ja salīdzinu mūsu suņus, tad, piemēram, Okijam pavilna ir ļoti mīksta, bet Mamutam garāka, bet ne tik mīksta. Vienlaicīgi vieglāk vērpt ir vienāda garuma vilnu.

Vērpjot suņu vilnu, tai var pievienot gan aitas vilnu, gan kādu citu vilnu.

Man ļoti patīk strādāt ar suņu vilnu un prieks, ka varu izveidot noderīgas lietas tieši no savu mīļo suņuku vilnas, kuru citādi vienkārši izmestu atkritumu kastē 🙂 Izmantoju vilnu tās dabiskajā krāsā. Man patīk vienā izstrādājumā izmantot dažādas krāsas vilnu no dažādiem suņiem.

100% suņu vilnas izstrādājuma liels mīnuss ir tas, ka tas ātri izjūk, veidojot caurumus. Tāpēc jāpievieno, piemēram, aitas vilna. No 100% suņu vilnas es taisu, piemēram, segu (pēc tam iešujot to audumā, lai nemet spalvu), čībām zoles (apakšā piešujot papildus audumu), cepurēm bumbuļus - lietas, kas netiek 'staipītas' un ilgāk saglabājas 🙂 Ir patīkama sajūta ar pliku kāju sajust 100% suņu vilnu. Kaut gan vilna ir mīksta un pūkaina, gatavs adījums pēc manas pieredzes nav pietiekami mīksts, lai būtu patīkams nēsāšanai pie sejas, piemēram, šalle. Pieļauju, ka tas varetu būt atkarīgs no konkrētas suņa vilnas.

Mūsu malamutu pavilnas garums ir 2,5 - 4 cm. Tāpēc dzijas pavedienu vērpju smalku, lai pavediens būtu izturīgāks un gala izstrādājums mazāk “mestu spalvu”. Pret “spalvas mešanu” palīdz dzijas vai gala izstrādājuma filcēšana.

Suņu vilnas vērpšanas process:

  1. Suns tiek izķemmēts. Iegūtā vilna tiek savākta un uzglabāta līdz brīdim, kamēr ir savākts pietiekams vilnas daudzums konkrēta izstrādājuma veidošanai. Jāskatās, lai vilnā nebūtu nekādi gruži. Jo tiks savākta tīrāka vilna, jo mazāk darba būs jāiegulda vilnas sagatavošanas procesā pirms vērpšanas.
  2. Vilna tiek izkārsta.
  3. Ar vārpstiņu vai vērpjamo ratiņu tiek vērpts vilnas pavediens.
  4. Vairāki pavedieni tiek apvienoti vienā.
  5. Dzija tiek sagatavota mazgāšanai.
  6. Dzija tiek mazgāta, izžāvēta, satīta kamolā.
  7. Dzija ir gatava adīšanai.

Vilnu var mazgāt arī pirms vērpšanas.

Informāciju par Majacraft piedāvātajiem produktiem var iegūt sadaļā Majacraft produkti

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vērpšanu, var atrast sadaļā Vērpjamais ratiņš